کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.
میز خدمت الکترونیکی
استانداری خراسان ر ضوی
۱۳۹۹/۰۸/۰۵

در نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور و شوراهای پدافند غیرعامل استان‌ها مطرح شد؛

وزیر کشور: همه ملت ایران، رکن اساسی قدرت ملی هستند/پدافند غیرعامل جزو واجبات حاکمیتی است

وزیر کشور با تاکید بر اینکه توجه به موضوع پدافند غیرعامل در همه کشورها ضروری است، گفت: پدافند غیرعامل جزو واجبات حاکمیتی است و اگر در این عرصه، کوتاهی، سهل‌انگاری یا نادیده‌ انگاری واقع شود، در قبال خسارت‌های بسیار زیادی که به ما وارد خواهد شد، نمی‌توانیم در درگاه خداوند متعال و ملت عزیز ایران، شهدا و امام پاسخگو باشیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور و شوراهای پدافند غیرعامل استانها با تاکید بر اینکه ضرورت موضوع پدافند غیرعامل در همه کشورها مطرح است، گفت: هیچ کشوری نیست که موضوع پدافند غیرعامل را نداشته باشد و درباره آن کار نکند. دفاع از حاکمیت، قدرت، امنیت ملی در همه کشورها اصل است و این موضوع در همه قوانین بین المللی پذیرفته شده است. ما نیز به عنوان یکی از حاکمیت های ملی جهانی وظیفه داریم که کشورمان را در برابر هر نوع اقدام و عملی که منافع ما را به خطر می اندازد، آماده و مجهز کنیم و به قول مقام معظم رهبری کشور خود را مصون نگه داریم.
وزیر کشور افزود: پدافند غیرعامل جزو واجبات حاکمیتی است و هر چقدر ما در این عرصه، در عمل کوتاهی یا سهل‌انگاری کنیم یا نادیده بگیریم، در قبال خسارت‌های بسیار زیادی که در غیاب این برنامه ریزی ها به ما وارد خواهد شد، نمی‌توانیم در درگاه خداوند متعال و ملت عزیز ایران، شهدا و امام پاسخگو باشیم.
دکتر رحمانی‌ فضلی با تاکید بر اینکه نباید موضوع پدافند غیرعامل را صرفاً به عنوان یک موضوع رسمی و یک وظیفه سازمانی تلقی کنیم، گفت: هر چند پدافند غیر عامل بخشی از وظایف سازمانی و رسمی ما است، ولی این موضوع باید به عنوان یک مسئله حیاتی مد نظر همه مدیران باشد و در همه امور و همه موقعیت ها، به عنوان یک شاخص مهم، عملاً مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: باید مدیران بخش های مختلف را به گونه‌ای آموزش دهیم که در هر اقدام اعم از خرد و کلان، و اعم از اینکه در مرکز کشور است یا در مناطق مرزی، موضوع پدافند غیرعامل به طور جدی در نظر گرفته شود.
وزیر کشور با اشاره به تصور ناقصی از پدافند غیرعامل که این مسأله، صرفاً مربوط به نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و نیروهای مشابه، قلمداد می شود، تصریح کرد: همه ملت ایران، رکن اساسی قدرت ملی هستند و به همین میزان، باید اهمیت و محوریت همه آحاد و اقشار ملت ایران در پدافند غیرعامل تعریف، جانمایی و بر اساس آن مسئولیت ها واگذار شود، همچنین آموزش‌های لازم و مباحث ترویجی برای فرهنگ سازی عمومی پیش بینی شود.
دکتر رحمانی فضلی افزود: همه ما که به عنوان بخشی از حاکمیت، مسئولیت پدافند غیرعامل را بر عهده داریم، وظیفه‌ سازماندهی، آماده‌سازی، آموزش، مهیا کردن شرایط و مقتضیات داریم اما نقش اصلی را همه مردم باید ایفا کنند و باید این را به عنوان یک اصل بدانیم و پیگیری کنیم.
وزیر کشور به هماهنگی و همکاری همه بخشها و سطوح مختلف جامعه از جمله حوزه های حاکمیتی و مردم در موضوع پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: این موضوع باید مانند مدیریت بحران که عموماً جلوه بسیار زیبایی از هماهنگی و همکاری ها در آن متجلی است، تبدیل شود.
رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به تجربه مدیریت بحران های طبیعی در دوره حضور در وزارت کشور، و تجلی زیبای هماهنگی ها و همکاری ها در مواجهه با این بحران ها در حوادثی مانند سیل و زلزله گفت: در این حوادث، خصوصا در زلزله کرمانشاه و سیل ۹۸ هرچند با یک موضوع تلخ مواجه بودیم، اما نوع همکاری هایی که بوجود آمد، از خودگذشتگی ها و ایثار همه نیروها به ویژه نیروهای نظامی و انتظامی بسیار زیبا بود. و چنانچه همین الگو در موضوع پدافند غیرعامل نمود پیدا کند، می توانیم صحنه های زیبایی از هماهنگی و همکاری با همه مردم را شاهد باشیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه موضوع پدافند غیرعامل برای عموم مردم غریب است، گفت: به دلیل اینکه در سیل، زلزله یا حوادث طبیعی حس عینی یا دریافت واقعی از موضوع صورت می گیرد و پیوند آن با منافع، جان و مال مردم که در خطر هستند، ملموس است، زمینه ارتباط موضوع با افکار عمومی و مردم فراهم است، اما موضوع پدافند غیرعامل غریب است و جز موضوعات و مسائل عینی نیست، در حالیکه اگر در نتیجه بی توجهی به آن، مشکلی بوجود بیاید، چند برابر یک حادثه طبیعی خسارات خواهد داشت. لذا وظیفه دستگاههای اطلاع رسانی و آموزشی است که موضوع پدافند غیر عامل را برای مردم عینی، واقعی، ملموس و محسوس کنند. به طور مثال در کتابهای درسی حتما باید فصولی در این زمینه داشته باشیم. همچنین فیلمها و سریالها و برنامه های مستقلی در تلویزیون در این موضوع تولید و پخش شود.
وزیر کشور در همین زمینه، با تاکید بر اینکه موضوع پدافند غیرعامل عمدتاً بر پیش بینی و پیشگیری استوار است، افزود: شاید نتوان از حوادث طبیعی چون سیل و زلزله پیشگیری کرد؛ چرا که پیش بینی و پیشگیری در حوادث طبیعی همچنان دشوار است، اما در موضوع پدافند غیرعامل می توان پیشگیری و پیش بینی را در حدود تجربیات، علم و دانشی که در اختیار داریم انجام دهیم و نباید از آن غافل باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در بحث پدافند غیرعامل حق نداریم، هیچ یک از موضوعات مرتبط را فاقد اهمیت تلقی کنیم، گفت: اگر اتفاقی مانند همین بیماری کرونا رخ دهد یا مسائل زیستی که یکی از نگرانی های همیشگی است، اتفاق بیفتد؛ شاید چنین موضوعاتی در بادی امر به ظاهر کوچک یا غیر مؤثر بر کشور ما تلقی شوند، اما اثرات بسیار بسیار مخربی می توانند داشته باشند؛ لذا نباید موضوعات در این عرصه را کوچک بشماریم و باید برای همه موضوعات پیش بینی و پیشگیری لازم را داشته باشیم.
وزیر کشور بر جلوگیری از موازی کاری ها و تداخل امور در بحث پدافند غیرعامل تاکید کرد و گفت: در قانونی که در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری و تصویب است، باید به این موضوع دقت شود که از تداخل ها و موازی کاری ها جلوگیری شود، چراکه انرژی و وقت زیادی نداریم و موضوعات بسیار زیاد و پراکنده است. لذا در موارد لازم همه یکی می شویم و برای صرفه جویی و تأثیر گذاری لازم، باید از تداخل و موازی کاری جلوگیری شود.
رحمانی فضلی به آموزشهای تخصصی حوزه پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش هایی که ارائه شد، کار در این زمینه خوب پیش می رود، گرچه این روند دیر شروع شده اما سرعت کار قابل قبول است و در عین حال تسریع در آن مناسب خواهد بود. بعلاوه با توجه به مراحل در پیش روی تدوین برنامه هفتم، باید تلاش کنیم تا با همکاری مجلس ردپاهای مناسبی را در قانون ببینیم و این موضوع را تقویت کنیم.
وزیر کشور در همین زمینه خاطر نشان کرد: استانداری ها، فرمانداریها و بخشداریها و وزارت کشور آمادگی لازم دارند تا هرنوع همکاری برای پیشبرد امور داشته باشند. تاکنون نیز اینچنین بوده است و از گزارشهایی که از استانداران و سازمان پدافند غیرعامل داشتیم، شاهد این مسئله هستیم که وضعیت بسیار خوب بوده است.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید طرح جامع پدافند غیرعامل داشته باشیم، گفت: تدوین پیوست های پدافندی در پروژه های اصلی و مهم کشور ضروری است. این موضوع هم باید با جدیت دنبال شود و همچنان که در  سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری پیش بینی شده اسـت، باید در قانون هم دیده شود تا طرحهای عملیاتی در این زمینه داشته باشیم و همه موظف باشند تا در هر نوع طرح و پروژه ای که نیازمند توجه به ویژگیهایی پدافندی است، این موضوع را اعمال کنند.
وزیر کشور در پایان ضمن قدردانی از سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین تشکر از سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: هماهنگی بسیار خوبی میان وزارت کشور با نیروهای انتظامی و نظامی در بخش های مختلف از جمله شوراهای تامین، مدیریت بحران ها و خصوصا در بحث بیماری کرونا در سراسر کشور داریم. نیروهای نظامی همیشه یار و یاور ما بوده اند و هیچگونه عدم همکاری یا اختلاف در هیچ سطح از سطوح حاکمیتی و مدیریتی نداشتیم. همیشه فعالیتها با هماهنگی کامل و هم افزایی و همدلی بوده است.
در این نشست، از پورمحمدی، موهبتی، حقیقی و طالبی؛ استانداران آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان و یزد، همچنین آدم نژاد، درخشان نیا و دادور؛ معاونین وزارت راه و شهرسازی، کشور (سازمان ثبت احوال) و نفت و بعلاوه صفری، کارخائی، اعتماد، زینعلی تختی و فراهانی مدیران کل پدافند غیر عامل استانداری های اصفهان، سمنان، بوشهر، هرمزگان و مرکزی به عنوان استان ها، دستگاه ها و استانداری های برتر در عرصه پدافند غیر عامل، از سوی وزیر کشور و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تقدیر بعمل آمد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

www.khorasan.ir